RSS Feed

Po 16 rokoch obvinili z vraždy bosa Sýkoru († 33) 4 mužov, polícia: Ferus dal Duranovi 1,5 mil. na popravu

0

Máj 14, 2013 by admin

Vychádzal von zväčša iba v noci a s ochrankou. Nie je známe, prečo 7. februára 1997 takmer na pravé poludnie išiel na parkovisko hotela Holiday Inn na Bajkalskej ulici v Bratislave.

Po 16 rokoch obvinili z vraždy bosa Sýkoru († 33) 4 mužov, polícia: Ferus dal Duranovi 1,5 mil. na popravu

Ľuboš Ferus patrí k starej garde podsvetia. Od začiatku minulého roka ho policajti zadržali trikrát, doteraz ho stíhali na slobode. Či pôjde do väzby teraz, nie je zatiaľ známe.
Autor: anc

Hneď po príchode na neho spustili smrtiacu paľbu. Z vraždy bosa bratislavského podsvetia Miroslava Sýkoru polícia až teraz obvinila štyroch ľudí. Medzi nimi aj posledného mohykána starej gardy, šéfa nitrianskeho podsvetia Ľuboša Ferusa. Po Sýkorovi je pomenovaná jedna z bratislavských zločineckých skupín. Polícia aj prokuratúra o prípade spred šestnástich rokov mlčia.

Vyšetrovateľ z vraždy Miroslava Sýkoru († 33) obvinil Ľuboša Ferusa, ktorý podľa polície patrí v podsvetí k starej garde. Ešte vlani v januári ho obvinili z podielnictva a v máji aj z vraždy Petra Čongrádyho prezývaného Čongi zo septembra 2004. Doteraz bol stíhaný na slobode. Opäť ho zadržali v nedeľu večer v rodinnom dome na kalvárii v Nitre, kde žije. Ostatných obvinených zadržali v pondelok ráno. Marek Ľupták je bývalý autičkár a poskok Petra Križanoviča alias Durana a pohyboval sa aj na mieste činu vraždy Róberta Remiáša v apríli 1996. Obvinení sú aj Richard Benčič s prezývkou Kofola a Milan Majtan alias Starý.

Miroslava Sýkoru zastrelili pred bratislavským hotelom.

Miroslava Sýkoru zastrelili pred bratislavským hotelom.Autor: anc Pred pár týždňami sa sýkorovec Juraj Bílik alias Čapatý rozhodol, že prehovorí a začal opisovať, ako partia fungovala celé roky. Čapatý sedí vo väzbe pre obvinenie z prípravy vraždy Martina Hrabárika prezývaného Rezeň z februára 2011. Šéfovi Kýblovi slúžil 13 rokov. Tvrdil, že Kýbel sa stal šéfom skupiny, lebo pôvodný bos Miroslav Sýkora sa rozhodol, že ide robiť politiku.K tomu však nikdy nedošlo, pretože ho zastrelili. Podľa medializovaných informácií Sýkora a Duran mali nezhody pre výšku podielu z ukradnutých 173 miliónov korún (5 miliónov eur) z trezora VÚB v Nitre v januári 1996. V súvislosti s delením koristi z historicky najväčšej krádeže dochádzalo k násilnostiam po celom Slovensku.

Po desiatich mesiacoch od krádeže niekto na Durana spustil streľbu pred domom na Kolibe, kde býval. Smrti unikol o vlások, ale lekári mu museli amputovať časť pravej nohy po koleno. Vyšetrovateľ tvrdí, že Ferus mal po tejto udalosti Durana skrývať a mal mu dať na Sýkorovu likvidáciu 1, 5 milióna korún (49 790 eur). „Môj klient popiera vinu na spáchaní skutku,“ povedal Ferusov obhajca Ladislav Kuruc. O Sýkorovi sa vedelo, že vychádzal von zväčša iba v noci a s ochrankou. Nie je známe, prečo práve v osudný deň napoludnie išiel na parkovisko hotela. Hneď po príchode na neho spustili smrtiacu paľbu.

Pochovali ho podľa zásad pravoslávnej cirkvi.

Pochovali ho podľa zásad pravoslávnej cirkvi.Autor: anc V apríli 1997 vybuchla v Petržalke nálož pod autom zaparkovaným pri terénnom motorovom vozidle, do ktorého nastupoval Duran. Útok neprežil. Pár dní nato niekto zastrelil brata obvineného Marka Ľuptáka, ktorý bol policajt. V pondelok prebiehali v prípade Sýkorovej vraždy výsluchy obvinených. Polícia ani prokuratúra sa ku kauze nevyjadrujú.

Miroslav Sýkora

Patril medzi nadpriemerne inteligentných mužov bratislavského podsvetia. Vysokoškolské štúdium začal na diplomatickej škole v Moskve. Jeho otec pôsobil ako diplomat na Ukrajine, neskoršie v Moskve. Po návrate na Slovensko študoval v Bratislave žurnalistiku, ktorú však v treťom ročníku zanechal. Už počas štúdia vytvoril okolo seba silnú skupinu mužov, ktorí pôsobili najmä ako výpalníci, vydierači, aktéri veľkých krádeží a biele kone.

Miroslav Sýkora

Spočiatku sa venoval menšej trestnej činnosti ako napríklad obchodu s kaviárom, hazardným hrám, falšovaniu dokumentov, kupliarstvu a podobne. Riadil približne 20 ľudí, z ktorých niektorí mali svojich pomocníkov. Členovia skupiny sa navzájom nepoznali. Sýkora používal sofistikované metódy.Vyššie postavení členovia jeho skupiny pri získavaní finančných prostriedkov neuplatňovali hrubú silu, ale zastrašovanie prostredníctvom najatých, v posilňovniach vytrénovaných silákov, ktorí dostali prezývku „hrubokrkí“.

Získané peniaze Sýkora nemíňal, ale po „prepraní“ prostredníctvom komplicov ich investoval do svojich firiem. Mal prepojenie s vtedajším vedením Slovenskej informačnej služby. Krátko  pred smrťou sa chválil, že jeho majetok presiahol miliardové  hodnoty aj tým, že nemal problém dať zbiť poslanca a bývalého známeho speváka, keďže mu robil „problémy“ v jednom z jeho podnikov. Chcel vstúpiť do politik. „Sýkorovci skončili smrťou Mira Sýkoru,“ zvykne hovorievať jeden z jeho nástupcov, jednotlivé postavičky gangu však v hlavnom meste a okolí mali vplyv aj neskôr.

Od likvidácie Remiáša po smrť Čongiho

29. apríla 1996

29. apríla 1996
V Karlovej Vsi v Bratislave vybuchlo auto s Róbertom Remiášom. Policajti z vraždy podozrievali Miroslava Sýkoru. Obvinený z nej bol aj Jozef Roháč, prezývaný Potkan.

6. februára 1997
Miroslava Sýkoru zastrelili pre hotelom Holiday Inn v Bratislave. Pochovali ho na cintoríne v Slávičom údolí podľa zásad pravoslávnej cirkvi. Po jeho smrti sa zvyšku jeho verných začalo hovoriť „sýkorky“.

Róbert Lališ

Róbert Lališ alias Kýbel
Po smrti Sýkoru prebral celú skupinu a odvtedy je považovaný za šéfa. Je obvinený z vraždy Romana Deáka z októbra 1999 a z vraždy Alojza Házyho, ktorá sa stala pred vyše 15 rokmi, ale aj z ďalších trestných činov. Je na úteku.

9. septembra 2004
Petra Čongrádyho alias Čongiho zastrelili v bratislavskej Petržalke. Spolu s Petrom Havašim alias Havlom bol zástupcom Kýbla. Po jeho smrti na jeho miesto postúpil Dlhý Laco. Z Čongiho vraždy sú obvinení Karol Mello, Štefan Borko, Roland Zdichavský, Ľuboš Ferus a Viliam Mišenka.

6. júna 2004
Petra Havašiho alias Havla zastrelili na bratislavskom Prístavnom moste. Z jeho vraždy sú obžalovaní muži zo skupiny takáčovcov, prípadom sa zaoberá súd.

Ladislav Bališ

Ladislav Bališ, prezývaný Dlhý Laco
Je šéfom jednej z podskupín sýkorovcov. Čelí obžalobe za prípravu vraždy člena partie Martina Hrabárika alias Rezňa z februára 2011 a sedí vo väzbe.


0 comments »

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>