RSS Feed

Prvé tresty pre Piťovcov sú ako prísnejší pioniersky tábor

0

August 22, 2013 by admin

Zdenko Soldán: Vypaľoval, bil ženu, nedovolene sa ozbrojoval. Dostal za to štyri roky. Po dvoch môže ísť domov.
Foto: Július Dubravay

(PLUSKA SK) Dlhoočakávaný megaproces s údajnými členmi bratislavskej mafiánskej skupiny známej ako piťovci má za sebou prvé dejstvo. Špecializovaný trestný súd v Pezinku odštartoval hlavné pojednávanie s osemnástimi mužmi, ktorých prokurátor viní zo spáchania závažných trestných činov. Založenie zločineckej skupiny, obchod s drogami, výpalníctvo, ublíženie na zdraví, hrubý nátlak i nedovolené obchodovanie so zbraňami. Žiada pre nich najvyššie tresty – od dvadsať do dvadsaťpäť rokov.

Zatiaľ čo ostrí chlapci, na čele ktorých mal stáť Juraj Ondrejčák, alias Piťo, svorne tvrdia, že sa rozhodne ničoho nedopustili, obhajobu im bude komplikovať priznanie dvoch bývalých spolubratov Zdenka Soldána a Petra Martišku.

Tí sa totiž rozhodli prijať dohodu o vine a treste, čo v praxi znamená priznanie viny bez siahodlhého dokazovania a na revanš za spoluprácu dostali nižší trest. Za svoje hriechy si už začali odpykávať právoplatné tresty štyri, respektíve osem rokov vo väznici s minimálnym stupňom stráženia.

Zosypaný Sypač

Hoci sa to chápe ťažko, muži, ktorí sa bez okolkov priznali k výpalníctvu a hrubému nátlaku, si svoje tresty odkrútia v podstate v trochu prísnejšom pionierskom tábore. Budú síce pod kontrolou, ale môžu sa voľne pohybovať a chodiť do práce aj mimo väznice. Samozrejme, ak sa im bude chcieť.

Voľnočasové aktivity pri dobrom správaní budú mať tiež dovolené. Trest vo väznici s minimálnym stupňom stráženia si väčšinou odpykávajú vinníci najmenej závažných skutkov, ako sú napríklad dopravné nehody. To však nie je prípad Zdenka Soldána (34), ktorého medzi piťovcami volali Sypač. Pred súd sa dostal ako samostatná jednotka, nezadržali ho totiž počas veľkej razie v novembri 2011. Pre skupinu pracoval v okolí Stupavy a na svojom konte má vypálenie stravovacieho zariadenia, ktorého majiteľ nechcel piťovcom platiť za takzvanú ochranu.

Pochváliť sa môže aj útokom na skupiny „problémových ľudí“. Počas tejto bitky si Zdenko Soldán „zgustol“ aj na žene, do ktorej hrdinsky kopal a vykrikoval, či vie, kto je jeho šéf. V rámci dohody o vine a treste sa priznal aj k nedovolenému ozbrojovaniu. Za to všetko vyfasoval štyri roky akože natvrdo. Ak však bude v pionierskom tábore sekať dobrotu, na slobodu sa môže dostať už po dvoch rokoch.
Chorobou k lepšiemu

O niečo prísnejší trest dostal Peter Martiška (28), alias Tajron. Okamžite súhlasil s ôsmimi rokmi basy. Pôvodne bol vo veľkej skupine 19 obvinených, ale na začiatku procesu sa rozhodol prijať dohodu o vine a treste. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ s rýchlym procesom a basou súhlasil pre údajné závažné zdravotné problémy.

Hoci sa pôvodne s prokurátorom dohodli na miernejšom, päťročnom treste, súd až s takou miernou sadzbou nesúhlasil a zvýšil dohodnutý trest na osem rokov. Kým Soldán, alias Sypač, pre zločineckú skupinu pracoval ako „externista“, Martiška, alias Tajron, bol právoplatným členom gangu. Vyberal výpalné od žien z erotických privátov a obchodoval s drogami. Práve preto mu súd navrhol vyšší trest. Na slobodu sa môže dostať po odpykaní dvoch tretín trestu.

Soldán aj s Martiškom skomplikovali obhajobu zvyšným osemnástim členom skupiny, keďže v podstate potvrdili jej existenciu. Pravdepodobne v rámci zachovania akého-takého zdravia aj do budúcna vypovedať proti ostatným obvineným piťovcovm nebudú. V súdnom procese s nimi teda už viac nebudú užitoční. Ich dohoda na nižšom treste, a navyše v pionierskom tábore, preto môže byť pre spoločnosť dosť nevýhodná.


0 comments »

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>